able były poprowadzone tak, aby instalacje elektryczne nie stanowiły zagorzenia dla domowników. Na co należy więc zwrócić uwagę przy projektowaniu oraz montowaniu instalacji elektrycznej?
Warunki przyłączenia do sieci elektrycznej
Ważną częścią instalacji jest bez wątpienia przyłącze elektryczne, które łączy zewnętrzną część elektroenergetyczną z instalacją, która znajduje się na danej działce budowlanej. Warto dodać także, że istnieją pewne regulacje prawne związane z przyłączeniem sieci elektrycznej, zgodnie, z którymi inwestor, podpisując umowę z dostawcą prądu musi umieścić opłatę instalacyjną.
Koszty przyłączenia do sieci elektrycznej
Usługi elektryczne, które związane są z podłączeniem do sieci elektrycznej mają cenę, która zależy od kilku czynników.
Istotną rolę pełni tutaj, bowiem rodzaj użytego przyłączenia. Kablowe przyłączenie będzie zawsze droższe od napowietrznego.
Ważnym aspektem jest też tutaj, długość przyłącza. Standardowe przyłącze ma długość 200 m, a koszt dłuższego przewodu to dodatkowe 40 do 80 zł. Standardowe przyłącze natomiast to koszt od 100 do 140 zł za 1 KW mocy. Natomiast w przypadku napowietrznego przyłącza za 10 KW mocy będziemy musieli zapłacić od 1000 do 1400.
Profesjonalne usługi elektryczne
Zawód elektryka wymaga nie tylko wiedzy, lecz również daleko idącej dokładności i staranności, bo decyduje o życiu człowieka. Tym człowiekiem jest sam elektryk, jak również wszystkie osoby korzystające z prądu i dlatego instalacje elektryczne muszą być wykonane profesjonalnie, aby dla nikogo nie stanowiły zagrożenia. Dziś jest wiele firm oferujących usługi elektryczne w konkurencyjnych cenach. W gestii tych firm leży założenie całej instalacji elektrycznej, jak i wykonywanie pojedynczych usług, według zapotrzebowania klientów. Elektrykiem może zostać osoba, która w tym kierunku ukończyła szkołę zawodową.
Każdy wykonujący ten zawód musi bezwarunkowo
Zawód elektryka wymaga wiele wiedzy i umiejętności. Elektryk musi umieć projektować instalację elektryczną i musi umieć odczytywać projekty wykonane przez inne osoby. Instalacje elektryczne naniesione na papier lub będące w komputerze trzeba przecież zainstalować i wszelkie usługi elektryczne trzeba wykonać zgodnie z dokumentacją techniczną. Elektrykiem jest osoba po ukończeniu szkoły zawodowej lub po ukończeniu technikum, jak również osoby, które ukończyły szkołę wyższą, czyli politechnikę. Każdy wykonujący ten zawód musi bezwarunkowo posiadać stosowne wykształcenie i najlepiej, gdyby miał również praktykę w zawodzie.